Zadanie próbne

Zadanie próbne

ZDJĘCIE: WIDOK HUTY OD STRONY ZACHODNIEJ W 1945

W prologu starszy z mężczyzn opisywał modernizację huty szkła w latach trzydziestych.  Jak inaczej nazywano gazogeneratory? 

Koniecznie to przeczytajcie!

Witajcie Gracze!

Mamy 29 zespołów i ponad setkę graczy!

Gra startuje już po raz 13-ty, ale warto przypomnieć najważniejsze zasady i wyjaśnić kilka niejasności.

W tym roku pytania pojawiają się w każdy piątek o 19.00. Można udzielać odpowiedzi do 22.00 o ile w pytaniu nie podano innego terminu.

Przede wszystkim warto wcześniej zrobić próbę logowania i odpowiedzi na pytanie próbne o czadnice :). Chodzi o to, by nie tracić czasu na rozwiązywanie problemów technicznych podczas cennych sekund po 19.00 :).

Każdy członek zespołu może założyć odrębne konto na stronie, ważne by w rubryce "Użytkownik" wpisanć np. swoje imię, a w rubryce NAZWA była wpisana nazwa zespołu. Logując się wpisujecie wtedy "nazwę użytkownika", czyli np. imię, a wyświetla się nazwa zespołu. Dzięki temu będzie łatwiej Wam udzielać odpowiedzi, nawet jeśli nie jesteście fizycznie obok siebie. Jest to bardzo ważne, bo udzielacie odpowiedzi jako ZESPÓŁ, czyli ma się wyświetlić w punkcie komentarze nazwa zespołu. Ze względu na trole internetowe, każda rejestracja nowego użytkownika wymaga naszej akceptacji. Jutro już może być za późno na rejestrację i czekanie na akceptację admina. W zakładce dokumenty są odnośniki do historii miasta i huty szkła.  

Przeczytajcie oczywiście artykuł: Jak zagrać?   Jest tam wiele odpowiedzi na pytania.

W tym roku przed Wami 5 zadań, osiem opowiadań, trzy filmiki i pasjonujący etap uliczny. Już jutro urodziny Miasta i start Gry!

 

Powodzenia

 

Zadanie II

1. W wypowiedzi Iwony Pylickiej podczas kolacji było coś dziwnego na temat huty … Co?

2. Jak nazywa się opisane zjawisko:  Krople powstają wskutek upuszczenia kropli szkła do zimnej wody. Szkło szybko zastyga i wykazuje niezwykłe właściwości. W główkę takiej kropli można uderzać młotkiem i szkło się nie rozbije. Wystarczy jednak palcami ułamać kawałek ogonka, a całość eksploduje na tysiące kawałków.

Podobnie jak tydzień temu: najpierw szybka odpowiedź na łatwiejsze pytanie, a potem za 7 pkt uzupełnienie. Czas: do 22.00. Powodzenia!

Zadanie I

Zadanie I

Uwaga: W tym roku podajemy dwa pytania do wyboru. Udzielamy szybko odpowiedzi na wybrane (łatwiejsze?) pytanie i uzyskujemy punkty w rankingu, a później MOŻECIE zająć się pozostałym pytaniem za dodatkową liczbę punktów (+7). Czas jak zwykle do 22.00. 
1. Dlaczego blondyn z PROLOGU nie mógł pojawić się w Gostyniu w 1937 roku? Za dodatkowy punkt: Czy są szanse na to, że będzie mógł przyjechać do tego miasta w maju 1938? 
2. Jak nazywa się w żargonie piec szklarski? 
1. Dlaczego blondyn z PROLOGU nie mógł pojawić się w Gostyniu w 1937 roku? Czy są szanse na to, że będzie mógł przyjechać do tego miasta w maju 1938?

 

To prawdopodobnie Zygmunt Worszewski (Dłonie śmierci), więc bał się rozpoznania. Nie wróci już z Moskwy, ponieważ wszystkich członków Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Polski (KC KPP) zostało zamordowanych w ZSRR.

 

  1. Jak nazywa się w żargonie piec szklarski?
Wanna 
 
 
No i  po pierwszym pytaniu. OIdpowiedzi widac już dziś. Jutro wyniki, bo podliczenie punktów to sporo pracy. Do zobaczenia w kolejnym starciu. 

Zadanie III

Zadanie III

Dziś dwa proste zadania:

 

1.Przed wami kilka zdjęć. Podajcie, które przedstawia gostyńską hutę w 1938 roku.

 

2.

 

3. 

 

4. 

 

5.

2.Czy szkło zawsze jest świetnym izolatorem prądu elektrycznego?