Pytanie próbne - odpowiedź

Pytanie próbne - odpowiedź

ODPOWIEDŹ:

CZADNICE

Odpowiedzi I

Odpowiedzi I

 Nie wróci już z Moskwy, ponieważ wszystkich członków Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Polski (KC KPP) zostało zamordowanych w ZSRR.
I dodatkowa odpowiedź: To prawdopodobnie Zygmunt Worszewski (Dłonie śmierci), więc bał się rozpoznania. To właśnie w Gostyniu został wykryty jakoś szpieg i aresztowany. Uznawaliśmy też opcje nierozpoania w blondynie Worszewskiego, bo przecież został skazany i powinien zostać skazany na śmierć (ale widocznie uciekł :)). Ważne, że wykorzystano kwestię wyjazdu polskiego komunisty do Moskwy i kwestię jego likwidacji przez Stalina. W czwartek kolejne opowiadanie, a w piątek o 19.00 pytanie. Powodzenia.
Wyniki:

Odpowiedzi III

 No narobiło się kłopotów :). Ale najpierw odpowiedzi:
1.Ilustracja nr 1i 2.
 
 2. Szkło w stanie płynnym przewodzi prąd. Niestety opracowanie dotyczące huty szkła nie zawierało tego zdjęcia.
Pytanie dotyczące zdjęcia to była trochę loteria. Czasem trzeba zdać się na szczęście :)
My bazowaliśmy na albumie opracowanym przez Zbigniewa Kołomłockiego:
 
huta38
 
 
Wesołych Świąt!
 

Odpowiedzi II

 
 
1. Budowę drugiej wanny planowano na rok 1939 (na zdjęciu budowa). W 1938 jeszcze jej nie było. Skąd mogła o tym wiedzieć? Znała plany?
2. No i oczywiście krople księcia Ruperta :) Wiemy, że za tydzień Wielki Piątek, ale z uwagi na to, że Gra startuje w kwietniu, prawie zawsze zazębia się ze światamy Wielkanocy. Myślimy, że uczestnictwo w grze nie koliduje z postem czy religijną zadumą. Zapraszamy więc na kolejne, trzecie starcie. Możecie też w komentarzach dawać nam znać, czy pytania są zbyt łatwe, może jakieś sugestie...
Do zobaczenia za tydzień.
 

Odpowiedzi IV

 

„(…) od strony torów kolejowych naparły na nich nowe jednostki „granatowych”, dowiezione specjalnie samochodami. W ogólnym rozgardiaszu z tłumu uciekających, opanowanych dodatkowo rozgoryczeniem i bezsilną wściekłością na ówczesną, sanacyjną „sprawiedliwość” zaczęły padać wyrywane z bruku kamienie. „Przy okazji” obrzucono okna wystawowe kilkunastu sklepów co zamożniejszych mieszczan gostyńskich, usytuowanych przy ul. Kolejowej i św. Ducha (dziś 1 Maja). Po obu stronach walczących było wielu rannych, jednakże ich dokładnej liczby nie udało się ustalić.” Ewa Czub - Demonstracja bezrobotnych w Gostyniu w 1936 roku

Chodzi oczywiście o wspomniane już wcześniej  wystąpieniach bezrobotnych 3 luty 1936

 

Na dole produktu jest grawer w postaci takiej literki U/podkowy/odwróconej omegi – to symbol firmy, natomiast 40 oznacza nr huty. Kiedyś G w rombie/kwadracie. Zaliczaliśmy nawet tylko określenie symbolu firmy.

Wyniki poniżej.

 

Robi się bardzo ciekawie. Po za pierwszą dziesiątką trzy zespoły, które zwyciężały w poprzednich grach! Ale ostatnie pytanie może zadycydować. No i do końca nie wiadomo, ile zespołów znajdzie się w finale ulicznym. 10 na pewno, ale zdażały się Gry, kiedy tych zespołów było nawet 14! Do boju! :) Wszak za najszybszą odpowiedź można uzyskać aż 30 puktów!