Zadanie próbne

 

Podajcie kiedy  utworzono pierwszą na ziemiach polskich zaboru pruskiego drużynę harcerską?

 

 

Pytanie próbne ma na celu sprawdzenie poprawności logownia i udzialania odpowiedzi. Aby właczyła się opcja komentowania, należy być zalogowanym. Komentarze będą zamieszczane/akceptowane raz dziennie.

 

Koniecznie to przeczytajcie!

Witajcie Gracze!

 

Gra startuje już po raz 16-ty, ale warto przypomnieć najważniejsze zasady i wyjaśnić kilka niejasności.

W tym roku pytania pojawią się od 1 kwietnia i w kolejne cztery piątki o 19.00. Można udzielać odpowiedzi do 22.00 o ile w pytaniu nie podano innego terminu.

Przede wszystkim warto wcześniej zrobić próbę logowania i odpowiedzi na pytanie próbne o czadnice :). Chodzi o to, by nie tracić czasu na rozwiązywanie problemów technicznych podczas cennych sekund po 19.00 :).

Każdy członek zespołu może założyć odrębne konto na stronie, ważne by w rubryce "Użytkownik" wpisanć np. swoje imię, a w rubryce NAZWA była wpisana nazwa zespołu. Logując się wpisujecie wtedy "nazwę użytkownika", czyli np. imię, a wyświetla się nazwa zespołu. Dzięki temu będzie łatwiej Wam udzielać odpowiedzi, nawet jeśli nie jesteście fizycznie obok siebie. Jest to bardzo ważne, bo udzielacie odpowiedzi jako ZESPÓŁ, czyli ma się wyświetlić w punkcie komentarze nazwa zespołu. Ze względu na trole internetowe, każda rejestracja nowego użytkownika wymaga naszej akceptacji. Jutro już może być za późno na rejestrację i czekanie na akceptację admina. W zakładce dokumenty są odnośniki do historii miasta i huty szkła.  

Przeczytajcie oczywiście artykuł: Jak zagrać?   Jest tam wiele odpowiedzi na pytania.

W tym roku przed Wami 5 zadań, pięć opowiadań i pasjonujący etap uliczny. Już 1 kwietnia urodziny Miasta.

 

Powodzenia

 

Zadanie II

Zadanie II

 

Nie dość, że struktury poznańskie mają tajne informacje, o przygotowaniach Niemców do akcji w Gostyniu, to jeszcze miejscowe środowisko jest śledzone! W dodatku ta tajemnicza śmierć! Kto mógł za nią stać? Może coś wyjaśnią kolejne opowiadania.

 A dziś pytanie dotyczące topografii miasta. 

I. Przy jakiej ulicy nastąpiło spotkanie skautów (może być dzisiejsza nazwa)?


No i dwa pytania bardzo trudne, więc nieobowiązkowe:

Za dodatkowe po 5 pkt (czas nie jest punktowany):
II. Do spotkania doszło przy nowym budynku miejskim - o jaki obiekt chodzi?
III. Dlaczego skauci mieli się spotkać nie w najbliższą niedzielę, ale dopiero w kolejną?

Czyli najpierw szybko odpowiadacie na pytanie pierwsze. A potem już nie aż w takim tempie :), w następnym komentarzu odpowiadacie na pytanie drugie i trzecie. Może trzeba poszukać w udostępnionych przez nas źródłach? Może warto sprawdzić gazety z 1917 roku? Na przykład Dziennik Poznański lub Kurier Poznański: 

Dziennik Poznański - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa 

Kurier Poznański 1908 - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Czas odpowiedzi na oba pytania: dziś do 22.00!
Powodzenia!!!

 

 

 

Zadanie I

Zadanie I

I. Tajemnicze sprawy dzieją się w 1917 roku. Władze niemieckie chyba zdają sobie sprawę z zagrożenia. Ale chyba coś wyjątkowego szykuje się w Gostyniu. Na pewno warto wiedzieć na kogo można liczyć i komu ufać. Znać historię POW, harcerstwa czy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Na pewno więc bez problemu rozwiążecie dzisiejsze zadanie:

Podajcie nazwiska rozmówców z opublikowanej wczoraj Opowieści I.Punkty liczą się tylko za podanie OBU nazwisk. Czas do 22.00

II. Odpowiedź za dodaktkowe 5 punktów (czas do jutra 22.00)

Pod koniec Wielkiej Wojny powstały na ziemi gostyńskiej dwie małe konspiracyjne grupy Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego.  Trzon jednej z organizacji stanowili członkowie Drużyny Skautów im. Tadeusza Kościuszki w Gostyniu, drugiej zaś członkowie Sokoła we wsiach Żytowiecko i Łęka Wielka. Ich twórcą był właśnie jeden z naszych rozmówców. W tym właśnie czasie ukrywał się on przed poborem do wojska niemieckiego, pracując  w charakterze sekretarza dominialnego. Podajcie w jakiej miejscowości ukrywał się nasz bohater.

 

Powodzenia! 

 

 

Zadanie III

Zadanie III

 

 Jaką operację przeprowadza wojsko na gostyńskim dworcu? Nowicki aresztowany? Czy to już koniec? Niecierpliwie czekamy na kolejną odłonę tej historii. Ale dla Was dziś chyba proste zadanie: Nowicki bał się powołania do wojska. Władze pruskie, walcząc z, jak pisali, „skantami”, powołali do wojska drużynowego gostyńskich harcerzy.Miał wtedy zaledwie siedemnaście lat. Podajcie jego nazwisko. Czas: jak zwykle dziś do 22.00.

I oczywiście zadanie dodatkowe (wykonanie do godz. 20.00 w niedzielę). Czas ruszyć się z miejsca, zadrzeć głowę do góry i spojrzeć na nasze miasto inaczej. Odkryć ciekawe obiekty, obok których codziennie przechodzimy obojętnie. Ale do rzeczy: kończąc budowę domów, często umieszczano na jego szczycie datę. Na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wyślijcie zdjęcia (zrobione własnoręcznie) budynków z datą wcześniejszą niż 1939. Każdy budynek za 2 pkt. Obiekt z najstarszą datą punktowany dodatkowo 10pkt - ciekawe ile drużyn go znajdzie :).

Teren: miasto Gostyń.

Cel: obiekty z datą wcześniejszą niż 1939 (wyłączając obiekty sakralne).

Czas: do godz. 20.00 w niedzielę.

Nie wymieniamy się zdjęciami!