Edycje

W cieniu Napoleona 1811


W 1806 roku w Wielkopolsce wybuchło powstanie przeciw Prusakom, a rok później Napoleon utworzył Księstwo Warszawskie. Jednak nie wszystko wyglądało idealne. Sytuacja polityczna zaczęła komplikować się z każdym miesiącem. W 1811 roku w Polsce wyczuwa się nerwową atmosferę. Narzucone księstwu przez Napoleona potężne „sumy bajońskie”, które spadły na skarb młodego państwa, spowodowały kryzys finansowy. Do tego uaktywniła się opozycja przeciw cesarzowi Francuzów. Byli to z jednej strony republikanie związani ze środowiskiem Kołłątaja oraz Kościuszki, którzy mieli za złe Napoleonowi skupienie się na arystokracji i współpracę z nimi. Z drugiej natomiast dla wszystkich Polaków nie było bez znaczenia stanowisko Jana Henryka Dąbrowskiego, odsuniętego od zarządzania wojskiem na rzecz księcia Józefa Poniatowskiego. Ten ostatni cieszył się dużym autorytetem i szacunkiem, lecz nie mógł wiele zrobić wobec problemów gospodarczych. Wywiad angielski od dawna przygotowywał wybuch antynapoleońskiego powstania.
W roku 1810 zawiązała się konspiracja oficerów, której trzon stanowią: Pawlikowski, Orchowski, Szaniawski, Gorzkowski oraz płk. Feliks Potocki, który ranny wrócił z Hiszpanii. Z drugiej strony car również prowadził intensywną akcję: za pomocą swojego przyjaciela i polskiego patrioty Adama Czartoryskiego zlecił pozyskanie najwybitniejszych Polaków dla idei zjednoczenia całej Rzeczpospolitej w ramach Rosji. Wiosną 1811 roku Józef Poniatowski ogłosił, że car Aleksander I namawiał go na walkę z Napoleonem. Latem tego roku zaczęto zdawać sobie sprawę, że wojna wisi w powietrzu…
Wszystko wskazuje na to, że właśnie w Gostyniu, małym miasteczku w południowo-zachodniej Wielkopolsce, może dojść do ważnych wydarzeń. Mnich Stefan Błażejewski ze Świętej Góry, biorący wcześniej udział w próbie porwania Napoleona, otrzymuje ostrzeżenie. Tajemniczy list wskazuje, że już zaczęła się gra, która spowoduje cykl groźnych wydarzeń.
Waszym zadaniem jest rozwiązanie zagadki i uratowanie księdza Błażejewskiego. Pomóżcie Arturowi Wielachowskiemu rozwikłać łamigłówkę. Wejdź w Grę!

 

 

https://youtu.be/ss1im9Uys7c

Date

29 listopad 2020

Tags

Edycje GGM