Edycje

Śladami walk.. 1918

W ostatnich dniach wojny z polecenia poznańskiego Centralnego Komitetu Obywatelskiego w Gostyniu zawiązano Powiatowy Komitet Obywatelski. Informacja o rewolucji berlińskiej trafiła do Gostynia już 10 listopada za pośrednictwem żołnierzy niemieckich jadących transportem kolejowym do Jarocina. Pociągiem tym również przybył na krótko do Gostynia H. Śniegocki. Tego dnia, podczas zebrania starszej grupy skautów doszło na zaprzysiężenia około 20 osobowego oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej. Również 10 listopada odbyło się pierwsze oficjalne, jawne posiedzenie gostyńskiego Komitetu Obywatelskiego w sali restauracji „Hotelu Francuskiego” K. Jankiewicza. Niemieckie oddziały Grenzschutzu, rozlokowane w rejonie Leszna, Bojanowa i Rawicza stanowiły poważne zagrożenie dla słabo dozbrojonej ziemi gostyńskiej. Zwiad jednostek niemieckich docierał nawet na przedmieścia Krobi i okolice Goli. Władze powiatu gostyńskiego stanęły zatem wobec dylematu – czekać bezczynnie na rozwój wydarzeń, czy też zdecydować się na rozpoczęcie akcji zbrojnej. Problemem głównym opóźniającym aktywne włączenie do walki był brak broni.
Znacie już sytuację w Gostyniu w pierwszych dniach stycznia 1919r. Jesteście wysłannikami Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Musicie przekonać działaczy o konieczności walki i dać sygnał do walki zbrojnej. Będzie nim wysadzenie posterunku pruskiej policji na Rynku.
By tego dokonać musicie więc zdobyć materiał wybuchowy. Nie jest to zadanie łatwe. Policja pruska jest na tropie spisku. Lokalni działacze ukryli elementy bomby zostawiając jednak wskazówki jej ukrycia. Tylko patrioci, osoby znające historię kraju i miasta mogą odczytać szyfr i odnaleźć wszystkie elementy układanki.
Weź udział w etapie internetowym i nie pozwól by Gostyń pozostał pruski!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=BU0c_TgNNto&feature=youtu.be

Date

29 styczeń 2021

Tags

Edycje GGM