Odpowiedzi III

Odpowiedzi III

Na pewno skłamali:

Wacław Chmura – fabryka papierosów Dubec znajdowała się w Poznaniu, a Chmura twierdzi, że przyjechał prosto z Krakowa, przez Wrocław i Leszno. Wspomniał też, że papierosy kupuje zawsze w przyzakładowym sklepie – nie mógł więc, według swojej wersji podróży, ich zakupić.

Wojciech Dratwa - Zaginiony świat (1912) Artura Conan Doyle`a wyszedł jako książka w wydaniu polskim dopiero w 1919 roku, wcześniej drukowany był w latach 1912-13 (od nr 21 z 25 maja 1912) w tygodniku „Wieczory rodzinne”, Dratwa twierdził, że „sięgnął po tom” i że zna tylko polski i niemiecki (wydanie niemieckie w 1926 roku). Albo zna też angielski, albo nie czytał książki, a tytuł wpadł mu do głowy na podstawie informacji o wydaniu nowej książki w Anglii.

Ignacy Kierowski - dał się podpuścić Karskiemu: gdyby był z Lwowa, wiedziałby, że Lwów leży w zaborze austriackim, a nie rosyjskim.

 

Program Punkt Plus: 

Kara śmierci w Cesarstwie Niemieckim: Gdyby weszła w życie niemiecka konstytucja uchwalona przez parlament we Frankfurcie w 1849 r., kara śmierci zostałaby w większości przypadków zniesiona, ponieważ art. III § 139 konstytucji stwierdzał: „ Die Todesstrafe, ausgenommen wo das Kriegsrecht sie vorschreibt, oder das Seerecht im Fall von Meutereien sie zuläßt, […], [ist] abgeschafft ” („Kara śmierci, z wyjątkiem sytuacji, stanem wojennym lub dozwolone przez prawo morskie w przypadku buntu [...] [jest] zniesione ”). Te wiersze zostały usunięte w konstytucji Unii Erfurckiej z 1849/1850. Historyk Christopher Clark zauważył, że kara śmierci nie była zbyt rozpowszechniona w Prusach . W swojej pracy porównał liczbę egzekucji w Prusach do liczby egzekucji w Anglii i Walii w pierwszej połowie XIX wieku, które łącznie miały mniej więcej taką samą populację jak Prusy. Każdego roku Anglia i Walia dokonywały egzekucji szesnaście razy więcej osób. Podczas gdy w Prusach kara śmierci była zwykle stosowana tylko w sprawach o morderstwa, Anglicy wykonywali również egzekucje za kradzieże, czasem nawet w drobnych przypadkach.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku wprowadzono prawo, na mocy którego wszystkie wyroki śmierci mają być wykonywane przez ścięcie (mieczem, toporem lub na gilotynie). Tak było aż do czasów objęcia władzy przez Adolfa Hitlera (Prusy stosowały wyłącznie ścięcie toporem, zaś inne landy także gilotynę, która przywędrowała do Niemiec w początkach XIX wieku wraz z Napoleonem).

Od 1907 do 1932 roku, czyli łącznie z I wojną światową, Niemcy wydały 1547 wyroków śmierci, z których wykonano 393.

Wyniki (sprawdźcie czy się zgadza):

Extra 4 20 + 2 +1
Patodetektywi 19 +2 +1
Ino Rojbry 18 + 1
Gdańskie Szerloki 17 +1
Kobra 16 + 1
Dodosy 15 +1
Tropiciele Tajemnic 14 +1 +2
Seniority 13 + 1
MAK 12
Lamparty 11 + 1

i pierwsza dziesiątka:

Extra 4 61
Tropiciele Tajemnic 2 57
Ino Rojbry 56
Dodosy 51
Patodetektywni 50
Gdańskie Szerloki 44
Kobra 44
Seniority 44
MAK 36
Lamparty 29

... ale jeszcze dwa pytania i wszystko może się zdarzyć :).

 

 

 

 

Komentarze   

0 #1 TT2 2021-04-10 20:12
Czy nasza odpowiedź "Kierowski nie poprawił Karskiego, gdy ten powiedział że przyjechał z Rosji (przyjechał z Austrii)" nie zalicza się do programu punkt+?
Admin: tak, oczywiście - liczenie punktów w tak skomplikowanych P+ czasami powoduje błędy, stąd prosimy o kontrolę.

You have no rights to post comments

Related Articles