Odpowiedzi V

Odpowiedzi V

• 7 kwietnia 1912 roku premierem Francji był wówczas Raymond Poincaré (od 14 stycznia 1912 roku do 21 stycznia 1913), a nie Briand.
• Konkordat Francji z Watykanem podpisano w 1801 roku.
• Louis André był generałem, a nie marszałkiem.
• Loże Wielkiego Wschodu Francji zaczęły powstawać na ziemiach polskich już od 1910 roku.
• Telefony w Gostyniu w 1912 roku były dwucyfrowe.

A wyniki.... co by napięcie rosło.... jutro :). Tak, tak, Karski nie zauważył, ale gracze tak: ksiądz pomylił się również w kwestii ustawy o rozdziale Kościoła od państwa.

No i wyniki: Do etapu ulicznego przechodzi 11 zespołów:

Tropiciele Tajemnic 2 96
Extra 4 95
Patodetektywni 91
Ino Rojbry 90
Dodosy 86
Seniority 79
MAK 68
Kobra 65
Gdańskie Szerloki 55
EKA 44
Lamparty 42

Uwaga:Tropiciele Tajemnic 2 - nagroda za I miejsce w etapie internetowym!! Spotykamy się 12 czerwca, w sobotę, podczas Festiwalu Kryminału Retro.

Czy etap uliczny odbędzie na ulicach miasta czy, jak w ubiegłym roku, w przestrzeni wirtulanej zależy od obostrzeń pandemicznych. Mamy nadzieję, że tym razem agenci będą czekać w punktach miasta.

Szukajcie wiadomości na naszej stronie. Być może pojawi się kolejne opowiadanie/opowiadania.

Gratulacje dla wszystkich grających. czekamy na komentarze, wrażenia, uwagi i rady! :)

Odpowiedzi IV

Odpowiedzi IV

Ten dziwny ciąg znaków znajduje się na drzwiach pod chórem w gostyńskiej farze. W "Smaku błękitu" pojawia się ten motyw  w wydaniu Oficynki zdjęcie na stronie 332. 

Co do wyjaśnienia znaczenia: nikt nie wie, co one oznaczają i kiedy się pojawiły! Liczymy na Waszą pomoc! Punktacja jutro, bo trudno to ogarnąć :).

 

 

Odpowiedzi II

Odpowiedzi II

Ul. Kolejowa/Banhofstrasse. Budynek powstał przy Kolejowej 19.

Artykuł na stronie Muzeum w Gostyniu: zobacz. :

W roku 1899 oddano do użytku gmach przy ulicy Kolejowej 19. Ulokował się w nim Hotel Centralny. Wzniósł go Niemiec o nazwisku Sperling. Wcześniej mieściła się tutaj skromna oberża niemieckiego przedsiębiorcy budowlanego Schuberta. Zginął on tragicznie, zabity przez swego konia w stajni. Oberżę i plac odziedziczył zięć Sperling. Wzniósł okazały budynek, otwierając w niej nowocześnie urządzony hotel i oberżę. W krótkim czasie z braku powodzenia odsprzedał ją jednak Polakowi Adamowi Tomaszewskiemu. Ten niebawem zmarł po krótkiej chorobie, a wdowa sprzedała hotel Gotthardowi Muellerowi – handlarzowi koni, ożenionemu z Dźwikowską z Gostynia. W 1910 roku jego właścicielem był K. Świtała. W tymże roku w lokalnej gazecie „Gostyner Kreisblatt” zamieścił ogłoszenie o chęci natychmiastowej sprzedaży hotelu. Najprawdopodobniej hotel funkcjonował do wybuchu I wojny światowej.

Co do daty na budynku: na obu wieżyczkach :). Można sprawdzić bez wychodzenia z domu na Mapach Google.

Dziwnie pechowy ten budynek... Poszczególni własciciele umierają, bądź chcą go natychmiast sprzedać... Jaką tajemnicę kryje? Co się w nim dzieje?

To ostatnie pytanie "świąteczne", na luzie :). Za tydzień nie uda się odpowiedzieć w ciągu minuty! :).

Odpowiedzi III

Odpowiedzi III

Na pewno skłamali:

Wacław Chmura – fabryka papierosów Dubec znajdowała się w Poznaniu, a Chmura twierdzi, że przyjechał prosto z Krakowa, przez Wrocław i Leszno. Wspomniał też, że papierosy kupuje zawsze w przyzakładowym sklepie – nie mógł więc, według swojej wersji podróży, ich zakupić.

Wojciech Dratwa - Zaginiony świat (1912) Artura Conan Doyle`a wyszedł jako książka w wydaniu polskim dopiero w 1919 roku, wcześniej drukowany był w latach 1912-13 (od nr 21 z 25 maja 1912) w tygodniku „Wieczory rodzinne”, Dratwa twierdził, że „sięgnął po tom” i że zna tylko polski i niemiecki (wydanie niemieckie w 1926 roku). Albo zna też angielski, albo nie czytał książki, a tytuł wpadł mu do głowy na podstawie informacji o wydaniu nowej książki w Anglii.

Ignacy Kierowski - dał się podpuścić Karskiemu: gdyby był z Lwowa, wiedziałby, że Lwów leży w zaborze austriackim, a nie rosyjskim.

 

Program Punkt Plus: 

Kara śmierci w Cesarstwie Niemieckim: Gdyby weszła w życie niemiecka konstytucja uchwalona przez parlament we Frankfurcie w 1849 r., kara śmierci zostałaby w większości przypadków zniesiona, ponieważ art. III § 139 konstytucji stwierdzał: „ Die Todesstrafe, ausgenommen wo das Kriegsrecht sie vorschreibt, oder das Seerecht im Fall von Meutereien sie zuläßt, […], [ist] abgeschafft ” („Kara śmierci, z wyjątkiem sytuacji, stanem wojennym lub dozwolone przez prawo morskie w przypadku buntu [...] [jest] zniesione ”). Te wiersze zostały usunięte w konstytucji Unii Erfurckiej z 1849/1850. Historyk Christopher Clark zauważył, że kara śmierci nie była zbyt rozpowszechniona w Prusach . W swojej pracy porównał liczbę egzekucji w Prusach do liczby egzekucji w Anglii i Walii w pierwszej połowie XIX wieku, które łącznie miały mniej więcej taką samą populację jak Prusy. Każdego roku Anglia i Walia dokonywały egzekucji szesnaście razy więcej osób. Podczas gdy w Prusach kara śmierci była zwykle stosowana tylko w sprawach o morderstwa, Anglicy wykonywali również egzekucje za kradzieże, czasem nawet w drobnych przypadkach.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku wprowadzono prawo, na mocy którego wszystkie wyroki śmierci mają być wykonywane przez ścięcie (mieczem, toporem lub na gilotynie). Tak było aż do czasów objęcia władzy przez Adolfa Hitlera (Prusy stosowały wyłącznie ścięcie toporem, zaś inne landy także gilotynę, która przywędrowała do Niemiec w początkach XIX wieku wraz z Napoleonem).

Od 1907 do 1932 roku, czyli łącznie z I wojną światową, Niemcy wydały 1547 wyroków śmierci, z których wykonano 393.

Wyniki (sprawdźcie czy się zgadza):

Extra 4 20 + 2 +1
Patodetektywi 19 +2 +1
Ino Rojbry 18 + 1
Gdańskie Szerloki 17 +1
Kobra 16 + 1
Dodosy 15 +1
Tropiciele Tajemnic 14 +1 +2
Seniority 13 + 1
MAK 12
Lamparty 11 + 1

i pierwsza dziesiątka:

Extra 4 61
Tropiciele Tajemnic 2 57
Ino Rojbry 56
Dodosy 51
Patodetektywni 50
Gdańskie Szerloki 44
Kobra 44
Seniority 44
MAK 36
Lamparty 29

... ale jeszcze dwa pytania i wszystko może się zdarzyć :).

 

 

 

 

Odpowiedzi I

Odpowiedzi I

 Nasłynniejszym magiem poczatku XX wieku był  Aleister Crowley, na zdjęciu ilustrującym pytanie była jego córka. 

Pytanie nie było chyba trudne. Takie na rozgrzewkę :). Już jutro kolejne opowiadanie, a w sobotę proste pytanko :). Ale potem się zacznie... Karski spotyka się bezwzględnym mordercą. Jakie zdjęcie znalazł ukryte w poszewce marynerki? Co jest stawką? Czy w mieście działa tajne bractwo? Czy może to siła czarów wyrzuciła tajemniczego mężczyznę przez okno? Kogo Karski zastanie wśród gości hotelowych?

 

Aha: Pamiętajcie, że macie dostęp do zasóbów:

Muzeum w Gostyniu: kliknij.

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa: kliknij. Ale tu do przeglądania potrzebny jest program DjVu Pobierz

Ranking po I STARCIU:

Tropiciele Tajemnic 2 - 20
Ino Rojbry - 19
Extra 4 - 18
Dodosy - 17
Seniority - 16
Łowcy nagród -15
Gdańskie Szerloki - 14
MAK - 13
Kobra 12
Patodetektywni - 11
Robsonowie - 10
Załoga G - 9
Gracze - 8
Lamparty - 7

 Aha II:  miało być pięć opowiadań... raczej będzie ich więcej :)).

Powodzenia!